Науково-технічна галузь

Сокол I.

Наприкінці минулого тисячоліття з наростаючою швидкістю розвивалися природничі науки. Пізнання природи, нові відкриття і винаходи привели не тільки до радикального підвищення продуктивності праці, поліпшення якості життя, але одночасно і до створення нових вражаючих засобів, у тому числі, небезпечних для самого існування людства. За останні десятки років світ не раз балансував на грані катастрофи, і зараз треба постаратися зрозуміти, куди ми йдемо і що нас чекає попереду. Аналіз історії показує, що ми занадто недосконалі, аби гарантовано могли справитись з руйнівними силами, якими володіємо зараз. До того ж прогрес науки і технології в найближчі десятки років обіцяє принести нові відкриття, результати яких можуть виявитися ще більш небезпечними. Нижче дається короткий огляд існуючих публікацій про досягнення і прогнози в чотирьох областях – нанотехнології, робототехніці, генній інженерії і технології контролю людей
***
Крім перерахованих областей науки і технології можуть виникнути й інші нові напрямки, що також призведуть до несподіваних, раніше невідомих можливостей. Як це зазвичай і буває, ряд розробок може бути здійснений на стику наук: штучний інтелект може використовуватися в нанороботах, у генетичних дослідженнях, у системах контролю, генна інженерія – у нанотехнології і т.д. Істотну нову небезпеку деяких нових технологій ХХІ ст. може являти здатність до самореплікації. Для цього не будуть потрібні комплекси заводів, складна організація і великі асигнування. Загрозу буде представляти саме знання: пристрої, виготовлені в одиничних екземплярах, будуть містити в собі все необхідне для подальшого розмноження, дій і навіть подальшої еволюції – зміні своїх властивостей у заданому напрямку. Звичайно, вище описані ймовірні, але не гарантовані варіанти розвитку описуваних наук, хоча і можна сказати, що кожне з напрямків приведе до нових відкриттів. Успіхи можуть радикально підняти продуктивність праці і сприяти рішенню багатьох існуючих проблем, насамперед, підйому рівня життя кожної людини, освоєнню космосу, але в той же час і створити нові руйнівні засоби!
Інша особливість нових технологій: на відміну від ядерної, біологічної і хімічної зброї, що із самого початку розроблялося в урядових лабораторіях і мало військове призначення, – багато нових досліджень проводяться приватними фірмами і мають комерційну спрямованість! Існуючий порядок охорони технологічних секретів робить майже неможливим контроль за ними. Якщо фіксувати випробування ядерної зброї вдається завдяки сейсмічним коливанням і радіації, то тут будуть потрібні перевірки, подібні до нагляду за біологічною зброєю, але в більш широких масштабах.
Науковий прогрес у наш час відбувається так швидко, що переважаюча частина населення не встигає зрозуміти, до яких наслідків може призвести (чи вже призвело) той чи інший науковий напрямок. Частіше це буває доступно лише фахівцям у вузькій області, та й тут завжди існують розбіжності. До того ж спрага пізнання, бажання бути першим притупляють почуття небезпеки в першовідкривача! У сформованій на межі тисячоліть ситуації суспільству і політикам прийдеться витрачати набагато більше зусиль на розуміння що відбувається, можливих перспектив і вживання заходів із запобігання потенційних загроз. Як ми бачимо, сили, якими збираються опанувати вчені, а з ними і все людство, дуже великі, і поводження з ними вимагає надзвичайної обережності!!!